Bazaar Festival zahájí rumunský choreograf Sergiu Matis a pozve diváky k návratu ke kořenům naší existence. Ke spolupráci přizval i české umělce.
Osmý ročník Bazaar Festivalu zahájí 24. března v PONCI Sergiu Matis. Renomovaný rumunský choreograf, žijící dlouhodobě v Berlíně, se ve svém performativním snu prostřednictvím pohybu, tance a nahrávek zvuků vyhynulých druhů ptáků, ponoří ke kořenům i nás samotných, k mýtům a vyprávění. Spolupráce třech zahraničních tvůrců s českými mladými umělci i teenagery představuje tak unikátní událost, že ji v rámci festivalu uvedeme hned dvakrát. Jednou v rámci slavnostního zahájení, podruhé v pátek večer.
Bazaar Festival dlouhodobě reflektuje aktuální problémy naší společnosti, a to v globálním kontextu. V posledních letech svůj zájem směřuje především k otázkám stavu naší planety a klimatické krizi. Událostí posledních dní ale dávají letošnímu tématu “Migrace” zcela nový rozměr a původní podtitul “Ptáků, máku a planktonu” se přirozeně přetransformoval do “vzdorování hrozbám”.
“Festival zahajujeme v Evropě moc žádanou taneční a divadelní událostí o stavu našeho ptactva, o krajině zmizelých ptačích zpěvů, s třemi špičkovými profesionálními tanečníky a performery z Berlína, včetně sympatického autora inscenace Sergiu Matis. Sergiu nás zároveň poprosil, aby vedle nich na jevišti hráli i Češi z komunit seniorů, studentů umělecké akademie i žáci zdejších střední škol. Cítím v kostech, že vzniká happening, jakási mezinárodní Pašije přírody v angličtině i češtině, u které si můžeme společně ohřát duše, tělo i mysl v období tak rozšířeného ohrožení. Abychom tento zážitek zprostředkovali více divákům, rozhodli jsme se uvést tento performativní sen hned dvakrát v rámci celého festivalu,”, přibližuje umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.
Extinction Room (Hopeless.) má za sebou mnohá uvedení na evropských renomovaných festivalech, kde se inscenace setkala s velmi kladným ohlasem a přijetím. Za všechny lze jmenovat například vídeňský ImPulsTanz, Tanznacht Berlin, rumunský eXplore Dance Festival a mnoho dalších.
Ve zvukové krajině složené z ptačích volání, křiku a zpěvu, která vznikla ve spolupráci se skladatelem AGF (aka Antye Greie), vyprávějí tři performeři (a jejich hosté) příběhy vyhynulých druhů ptáků a vědecká vyprávění o vymírání se zde prolínají s mýty, ožívají lidové písně a tance. Emocionální zátěž, v podobě smutku, umocňují tanečníci, kteří diváky provedou těmito traumatickými zážitky ze ztráty a ze ztrát, které teprve přijdou. Setkání s druhými se v tu chvíli stává prostředkem ke sdílení všech pocitů a emocí, které s sebou daný prožitek nese.
Téma obzvláště v této době nelehké, ale možná o to důležitější. Bazaar je ale místem hlučných debat a dialogu, a to v každé době. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy. A právě setkávání.